Jakie wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku są odpowiednie?

Jakie wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku są odpowiednie?

W erze cyfrowego społeczeństwa, Instagram jest jednym z najpotężniejszych narzędzi łączącym ludzi z całego świata za pomocą obrazów oraz filmów. Platforma stale ewoluuje, co sprawia, że nie tylko pojawiają się nowe rozwiązania z zakresu przekazywania treści, ale także wymagania dotyczące wymiarów zdjęć i wideo. W 2023 roku zrozumienie optymalnych rozmiarów grafik na Instagramie jest ważne dla zachowania zdjęć w dobrej jakości i tym samym osiągnięcia sukcesu online. Jakie obowiązują wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku? W jakich wymiarach wideo publikować na Instagramie w 2023 roku? Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie!

 

  1. Jakie znaczenie mają odpowiednie wymiary zdjęć i wideo na Instagramie?
  2. Jakie są najlepsze wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku?
  3. Wymiary wideo na Instagramie w 2023 roku
  4. Najlepsze narzędzia do edycji grafik i zdjęć
  5. Czy właściwe wymiary zdjęć i wideo wpływają na zaangażowanie użytkowników?
  6. Podsumowanie: Twój perfekcyjne zdjęcia i wideo na IG

 

Instagram jest platformą żyjącą obrazami. Jakiekolwiek zdjęcia lub filmy, które publikuje się na tym medium społecznościowym, muszą nie tylko przyciągać uwagę, ale być także estetyczne. W 2023 roku skuteczna prezentacja treści na Instagramie uzależniona jest także od wymiarów treści, które publikujemy. Dlaczego? Rozmiar ma znaczenie, ponieważ platformy społecznościowe nierzadko kompresują zdjęcia czy wideo do konkretnych wymiarów, co z reguły niekorzystnie wpływa na ich ostateczną jakość. A jak wiadomo, jakość zdjęcia czy wideo ma ogromne znaczenie – nawet najciekawszy kadr nie zainteresuje użytkownika, jeśli będziemy mieć do czynienia z jego wątpliwą jakością. Jakie są najnowsze standardy w przypadku rozmiarów zdjęć i wideo? Jeśli interesują Cię wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku, już teraz zapoznaj się z poniższą treścią.

 

Jakie znaczenie mają odpowiednie wymiary zdjęć i wideo na Instagramie?

W dzisiejszym dynamicznym świecie mediów społecznościowych, gdzie każda sekunda przyciągania uwagi użytkownika jest właściwie kluczowa, odpowiednie wymiary zdjęć i wideo na Instagramie są nie tylko detalami technicznymi, ale przede wszystkim fundamentem budującym wizualny przekaz. To nie jest kwestia estetyki – to jest sposób, w jaki mamy przyciągnąć uwagę, opowiadamy historię czy budujemy relację z naszymi obserwatorami. W końcu każdy z nas lubi oglądać treści, które są jak najlepszej jakości.

Prawidłowo dobrane wymiary są właściwie jak tło podkreślające daną treść. To jak kadr w filmie, który ukazuje te elementy, które są najważniejsze i tym samym pozwala widzom zrozumieć nasz przekaz po jednym spojrzeniu. Odpowiednie proporcje wpływają na czytelność i zwiększają zrozumienie, jednocześnie angażując naszego odbiorcę. Użytkownicy Instagrama i innych portali społecznościowych przewijają dziesiątki – jeśli nie setki – zdjęć i wideo każdego dnia. A zaledwie tylko garstka z nich przyciąga uwagę odbiorcy na tyle, aby zatrzymał się na dłużej i zareagował.

Na Instagramie liczy się pierwsze wrażenie. Profil, który będzie prezentować estetyczne i odpowiednio dopasowane pod względem wizualnym treści, ma dużo większe szanse na to, aby przyciągnąć do siebie nowych obserwujących. Zdjęcia przeskalowane czy niepoprawnie przycięte lub te, które są gorszej jakości, sprawiają, że nawet najbardziej oryginalna i interesująca treść straci swój magnetyzm.

Odpowiednie wymiary odgrywają ważną rolę także w kontekście brandingu czy marketingowych strategii. Za małe czy za duże zdjęcia, treści gorszej jakości mają wpływ na to, jak dana marka jest postrzegana przez odbiorcę. Jeśli budujesz swoją markę osobistą, chcesz być traktowana jako profesjonalista czy amator?

Nie tylko rozmiar, ale także format ma wpływ na to, jak treść zaistnieje na Instagramie. Ta kwestia wymaga zrozumienia – wydawałoby się, że niewielkich – różnic pomiędzy zdjęciami kwadratowymi, horyzontalnymi oraz pionowymi. Istotne będą także umiejętności zastosowania tychże formatów, aby skorzystać w pełni z ich potencjału.

 

Jakie są najlepsze wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku?

Jakie są najlepsze wymiary zdjęć na Instagramie w 2023 roku? Aktualne wymiary grafik na IG różnią się w zależności od tego, jaką treść chcemy opublikować. Dobrej jakości posty na tablicy otrzymasz, udostępniając zdjęcia o wymiarach 1080 x 1080 pikseli (proporcje 1:1). Na story sprawdzą się treści wykonane w proporcji 1080×1920 pikseli. Na tę chwilę nie ma informacji dotyczących ewentualnych zmian, które czekałyby nas w przyszłym roku. A zatem najlepsze wymiary zdjęć na Instagramie w 2024 roku będą takie same, jak te aktualne.

Jeśli chodzi o zdjęcia pionowe o proporcjach 4:5, najlepiej będą się wyświetlać zdjęcia w wymiarze 1080×1350 pikseli.

Bez trzymania się powyższych wytycznych, Instagram samodzielnie przytnie skompresuje Twoje treści. Rekomenduję jednak, aby samodzielnie przyciąć zdjęcie – jeśli jest taka konieczność – jeszcze przed publikacją. Wtedy będziesz mieć pewność, że fotografia zaprezentuje się tak, jak chcesz i będzie wyświetlana w dobrej jakości.

Pamiętaj również o tym, że na naszej tablicy wszystkie zdjęcia i wideo wyświetlają się w formie kwadratów. Jeśli na danej fotografii lub grafice jest ważny element, który powinien być widoczny nie po kliknięciu w treść, ale również na głównej stronie Twojego profilu, umieść go w punkcie centralnym danego kadru.

 

Formaty zdjęć – kwadrat, zdjęcia pionowe i poziome

Mimo rosnącej różnorodności w proporcjach, kwadrat wciąż jest ulubieńcem użytkowników Instagrama. Dlaczego? Chociażby dlatego, że forma kwadratowa zapewnia unikalną symetrię przyciągającą uwagę odbiorcy. Eksperymentując ze zdjęciami kwadratowymi, można stworzyć mozaikowe kompozycje na całej swojej tablicy, rozszerzając granicę standardowego kształtu i tym samym zachęcając odbiorcę do interakcji.

Na tablicy można wrzucać także zdjęcia i grafiki w formacie pionowym. Takie rozwiązanie wnosi właściwie nowy wymiar do każdej narracji. Dzięki kadrom pionowym możesz dużo lepiej oddać wysokość fotografowanych budynków, ukazać ekspresję w tańcu czy wyrazić emocje znajdujące się na twarzy fotografowanej osoby. Również grafiki w formacie pionowym są w stanie pomieścić znacznie więcej informacji w sposób jak najbardziej czytelny dla odbiorcy.

Opowieści w panoramie, czyli zdjęcia w poziomie są najmniej ulubionym formatem użytkowników Instagrama. Swój feed scrollujemy w dół, a zatem kadry kwadratowe i pionowe naturalnie są przyjemniejsze w odbiorze.

 

Zdjęcie profilowe – jaki wymiar?

Również zdjęcie profilowe warto wrzucać w odpowiednim rozmiarze, aby mieć pewność, że ostatecznie będzie się innym użytkownikom wyświetlać w jak najlepszej jakości. W tym przypadku postaw na zdjęcie o wymiarze 700×700 pikseli. Przy czym nie zapominaj, że zdjęcie profilowe – jak i okładki relacji wyróżnionych – ostatecznie przybiera kształt koła. Zadbaj o to, aby w centrum koła znalazł się najważniejszy element – w przypadku marki osobistej tym najważniejszym „elementem” jesteś Ty.

 

Wymiary wideo na Instagramie w 2023 roku

W 2023 roku Instagram jest areną dla nowych możliwości ekspresji filmowej. Dynamika oraz różnorodność publikowanych wideo osiągają całkowicie nowy poziom. Największą popularnością cieszą się oczywiście rolki publikowane w formacie pionowym – proporcja reels’ów wynosi 9:16. Takie wideo, które ma wypełnić cały ekran, najlepiej publikować w rozmiarze 1080×1920 pikseli. Pamiętaj jednak o tym, że przy scrollowaniu, jeszcze przed naciśnięciem na daną rolkę, wideo jest pokazywane w proporcji 4:5. Na tablicy natomiast miniaturka wideo wyświetlana jest w formacie kwadratu. Te aspekty musisz wziąć pod uwagę podczas montowania swojego wideo i dodawania do niego napisów czy innych wizualnych elementów.

Jeśli chodzi o napisy na rolce, nie umieszczaj ich na dole kadru. Dlaczego? Zreguły podczas oglądania wideo, użytkownik Instagrama w dolnej części ekranu widzi nazwę Twojego profilu i fragment opisu postu. Zarówno na dole, jak i na prawym boku do połowy ekranu znajdują się także narzędzia służące do reakcji na daną treść. Pamiętaj o tym, zarówno podczas kręcenia filmików, montażu, jak i dodawaniu tekstu i innych elementów graficznych do swoich filmów. Ważne, aby nic nie zakrywało tego, co w Twojej rolce jest najważniejsze.

 

Najlepsze narzędzia do edycji grafik i zdjęć

Jeśli na swoim profilu planujesz publikować głównie posty w formie grafik, odpowiednia komunikacja wizualna jest kluczem do przyciągnięcia uwagi. Tylko te treści, które są estetycznie dopracowane, mają szansę wybić się wśród miliona innych publikacji. Dlatego polecam Ci korzystać z darmowych lub płatnych (jak wolisz) narzędzi, dzięki którym stworzysz oryginalne i niepowtarzalne grafiki.

Jakie są najlepsze narzędzia do edycji grafik i zdjęć? Oczywiście Adope Photoshop oraz – w przypadku samych fotografii – Lightroom. To niezastąpione, ale płatne i zaawansowane programy, dzięki którym możesz nie tylko pooprawić kolory, usunąć niechciane elementy czy dodawać efekty, ale także stworzyć spójne z Twoją marką oryginalne grafiki. Narzędzia Adobe pozwalają realizować nawet najbardziej wymagające projekty, gwarantując jednocześnie kontrolę nad każdym szczegółem Twoich obrazów. Z bezpłatnych narzędzi do edycji zdjęć polecam VSCO oraz Snapseed.

W sytuacji, gdy nie mamy pomysłu na wizualizację graficzną naszego konta na Instagramie lub jesteśmy dopiero na początku swojej drogi z grafiką, najlepszym rozwiązaniem będzie Canva – program online, który jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Na Canvie znajdziesz bogatą bibliotekę gotowych już szablonów, które możesz bez problemu edytować i dostosować do ostatecznej wizualizacji swojej marki. Do dyspozycji masz nie tylko setki szablonów, ale i ikon, kształtów, czcionek czy kolorów. Canva umożliwia łatwe i szybkie projektowanie nie tylko postów na IG czy stories, ale także treści na inne media społecznościowe, banery reklamowe, okładek do e-booków czy nawet ulotek. Możesz w niej także edytować zdjęcia, a także montować wideo.

 

Czy właściwe wymiary zdjęć i wideo wpływają na zaangażowanie użytkowników?

Czy wymiary zdjęć i wideo wpływają na zaangażowanie użytkowników? Z reguły tak, ponieważ w świecie mediów społecznościowych, pierwsze wrażenie nierzadko przesądza o sukcesie lub porażce. A jak wiadomo, właściwy wymiar treści, którą publikujemy w social mediach, gwarantuje, że dane zdjęcie czy wideo będzie ostatecznie wyświetlać się w bardzo dobrej jakości. W przypadku wideo warto jednak pamiętać, że należy też nagrać je w odpowiednim formacie, aby później, po montażu i publikacji prezentowało się pod względem estetycznym nienagannie.

Prawidłowo dopasowane wymiary sprawiają zatem, że wszystkie treści prezentują się profesjonalnie. A to z kolei buduje zaufanie użytkowników do Twojej marki osobistej i tym samym do Ciebie. Zdjęcia i filmy, które zostały poprawnie zeskalowane i przycięte, odzwierciedlają także Twoją staranność i oczywiście dbałość o każdy szczegół. To wszystko przekłada się na to, że Twój profil jest pozytywnie odbierany przez Twoich odbiorców.

Oczywiście samo dopasowanie wymiarów zdjęć czy rolek nie wystarczy, aby odbiorca zareagował na opublikowaną przez Ciebie treść. Wpływ na to mają także inne czynniki, o których już wielokrotnie wspominałam – zarówno w artykułach, jak i na swoim Instagramie czy w kursach. Istotne jest to, co pokazujemy na zdjęciu lub w filmiku, jaki nagłówek stosujemy, jak konstruujemy opis postu i czy zawieramy w nim CTA – wezwanie do działania. I pamiętaj, że wszystko, co tworzysz, musi być zgodne z zainteresowaniami Twoich odbiorców – Twojej grupy docelowej. Jeśli nie wiesz, czym jest grupa docelowa, jak tworzyć odpowiednie dla niej treści i chcesz nauczyć się dobrze prowadzić swoje konto na Instagramie, już teraz zapoznaj się z moimi mini kursami: Uzupełnij profil na Instagramie, Określ grupę docelową i Twórz content na Instagramie. Zacznij od podstaw, aby stworzyć wiarygodną społeczność, która w przyszłości stanie się nie tylko Twoimi odbiorcami, ale i klientami.

Podsumowanie: Twórz perfekcyjne zdjęcia i wideo na IG

Każdy post na IG powinien być starannie skomponowaną kompozycją. Odpowiednie wymiary grafik czy filmów gwarantują wrażenie spójności oraz dbałości o detale. Dopasowanie właściwych rozmiarów i formatów sprawia, że wszystkie treści będą prezentować się nie tylko estetycznie, ale i profesjonalnie.

Pamiętaj, że Twoje posty na Instagramie – szczególnie jeśli budujesz markę osobistą – są wizytówką Twojej firmy i Ciebie samej. Dlatego to ważne, aby tworzyć spójną estetykę, która zapadnie w pamięć Twoim obserwującym.

Joanna Fabisiak Create Media - Strona główna

O mnie

Cześć, nazywam się Joanna Fabisiak i nauczę Cię, jak pozyskiwać klientów za pomocą Instagrama!

Określ grupę docelową, naucz się tworzyć content i uzupełnij profil

Kurs: Lejek sprzedażowy na Instagramie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *