Czego nie robić w SM

Czego nie robić w SM? Cz. 2

Media społecznościowe stały się integralną częścią naszego codziennego życia. Przynoszą wiele korzyści – szczególnie przedsiębiorcom, ale również i ryzyko, jeśli nie są używane odpowiednio. Czego nie robić w SM? Jakich błędów unikać, aby korzystanie z mediów społecznościowych było dla naszej marki bezpieczne, produktywne i opłacalne? Zapraszam Cię do lektury drugiej części artykułu, w którym skupiam się na najczęściej popełnianych błędach w mediach społecznościowych i podpowiadam, jak ich unikać, aby budować autentyczną i angażującą obecność oraz społeczność online.

 

  1. Czego nie robić w SM? Nie dbasz o język ani o językową konsekwencję
  2. Nie analizujesz swoich wszystkich działań ani statystyk
  3. Twój profil nie jest dokładnie uzupełniony
  4. Nie skupiasz się w 100% na jednym lub kilku kanałach
  5. Nie wykorzystujesz różnych form komunikacji
  6. Pokazujesz takie życie i rzeczywistość, które nie są prawdziwe
  7. Kopiujesz innych

 

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas ma swój profil przynajmniej na jednej platformie społecznościowej. Prowadząc konto w social mediach niestety często zapominamy, że to, co tam publikujemy, ma realny wpływ na naszą reputację oraz na to, jak jesteśmy przez innych postrzegani. W morzu precyzyjnie wykadrowanych zdjęć, nieprawdziwych sukcesów czy pozornie idealnych chwil łatwo zatracić się w próbach podążania za wyidealizowanymi standardami. Jeśli naprawdę chcesz odnieść sukces, wykorzystać media społecznościowe w celu docierania do swoich potencjalnych klientów, koniecznie sprawdź, czego nie robić w SM. Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie.

 

Czego nie robić w SM? Nie dbasz o język ani o językową konsekwencję

Czego nie robić w SM? Niekorzystnych działań jest naprawdę dużo – część z nich omówiłam w poprzednim artykule pt. Czego nie robić w mediach społecznościowych?, z którym koniecznie się zapoznaj! Dzisiejszy wpis to kontynuacja, dlatego warto w pierwszej kolejności przeczytać jego pierwszą część.

A zatem, czego nie robić w SM? Częstym błędem, który obserwuję u wielu marek, jest niedbanie o język oraz o językową konsekwencję. W tłumie emotikonów, skrótów i internetowych slangów łatwo jest zapomnieć o zasadach ortografii oraz gramatyki. Błędy ortograficzne czy gramatyczne, tak często spotykane zarówno w komentarzach, jak i samych postach, nie tylko obniżają poziom Twojego przekazu, ale także mogą sprawić, że Twoja wiadomość wzbudzi niepotrzebne tak naprawdę kontrowersje. Poza tym może być trudna do zrozumienia. Twoi odbiorcy też nie będą brać Cię na poważnie, jeśli zauważą, jak dużo błędów popełniasz w swoich publikacjach.

W przypadku braku dbania o język chodzi także o niedopasowanie komunikacji do grupy docelowej. Nie możesz – na przykład – stosować branżowego języka, wysyłając komunikat do osób, które nie pracują w tej samej branży i nie znają ich znaczenia. Dostosuj język do poziomu i potrzeb swojej grupy docelowej.

 

Co robić?

Co robić, aby zadbać o język i językową konsekwencję? Po pierwsze zawsze sprawdzaj swoje treści, zanim je opublikujesz. Zwróć uwagę, czy są napisane poprawnie – pod uwagę weź ortografię, gramatykę i merytorykę. Jeśli nie jesteś pewna, możesz skorzystać z darmowych narzędzi do sprawdzania błędów, które są dostępne online (na przykład ortograf.pl).

Po drugie upewnij się, że używasz zarówno słów, jak i całych zwrotów, które są odpowiednie nie tylko dla odbiorcy, ale i dostosowane do sytuacji. Wprowadzaj optymalny ton i styl – to kluczowe, jeśli zależy Ci na tym, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

 

Nie analizujesz swoich wszystkich działań ani statystyk

Czego nie robić w SM? Nie prowadź swoich mediów społecznościowych, jeśli nie masz zamiaru analizować wszystkich swoich działań oraz statystyk! W ten sposób nie uda Ci się osiągnąć sukcesu. Brak wiedzy na temat tego, co działa, a co nie, prowadzi do utraty możliwości wzrostu zasięgów i Twojej popularności. Niestety, bez analizy statystyk, trudno jest zrozumieć, które Twoje działania i treści przyciągają uwagę odbiorców, jakie formy postów generują najwięcej interakcji czy w jakich godzinach warto publikować posty, aby dotrzeć do jak największej ilości obserwujących.

 

Co zrobić?

Po pierwsze regularnie monitoruj swoje statystyki. Na szczęście większość platform społecznościowych ma wbudowane narzędzia do analizy wszelkich działań. Korzystaj z nich regularnie i analizuj statystyki, aby zrozumieć, jak Twoje publikacje odbierają inni użytkownicy. Zwracaj uwagę także na trendy! Kiedy zaczniesz sprawdzać, które treści są najpopularniejsze i mają najwięcej interakcji, zastanów się, dlaczego tak się dzieje. I wykorzystaj tę wiedzę w ulepszaniu swojej strategii marketingowej.

Po drugie warto eksperymentować z różnymi rodzajami treści, publikacji czy nawet tonem. Ucz się na podstawie własnych błędów. Jeśli dana strategia nie działa, pomyśl, co można w niej poprawić i spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, aby nigdy się nie poddawać!

Jak już wielokrotnie wspomniałam, strategia marketingowa powinna być elastyczna. Co to oznacza? Otóż to, że bez problemu możesz (i chcesz!) ją zmienić, jeśli pierwotny plan zawiedzie. Na podstawie analizy swoich statystyk, koniecznie dostosuj strategię, wyłączając te działania, które się nie sprawdzają i wdrażając te, które są lepsze! Pamiętaj również o tym, że coś, co miesiąc temu mogło dobrze działać, dziś może nie dać Ci tak dobrego efektu. Dlatego śledź wszystkie zmiany w zachowaniach swoich odbiorców i na nie reaguj.

 

Twój profil nie jest dokładnie uzupełniony

Niedokładnie uzupełniony profil w mediach społecznościowych to kolejny błąd, który jest bardzo często popełniany. Brak istotnych informacji może sprawić, że wydasz się potencjalnemu klientowi mało wiarygodny lub podejrzany. Poza tym odbiorca w pierwszej kolejności widzi Twoje zdjęcie profilowe i biogram – jeśli już na samym początku go zainteresujesz, jest duża szansa, że sprawdzi także Twój feed. Uzupełnienie profilu to nie tylko szansa na zaprezentowanie swojej osobowości i marki, ale także możliwość budowania zaufania.

 

Co zrobić?

Jeśli chodzi o Instagram, po pierwsze dodaj pełne i aktualne informacje oraz odpowiednie zdjęcie profilowe. W tym ostatnim przypadku warto postawić na swoją twarz, jeśli chcesz budować markę osobistą na Instagramie. W przypadku firmy, w której pracuje więcej osób, może to być logo – byle byłoby czytelne.

Po drugie stwórz odpowiedni biogram. Jeśli chodzi o markę osobistą lub firmę, koniecznie zastanów się, co dokładnie chcesz przez ten opis przekazywać innym użytkownikom. Takie informacje, jak to, kim jesteś lub czym się zajmujesz możesz śmiało wypisać w nazwie konta – jest na to miejsce. W biogramie natomiast pokaż, co masz do zaoferowania. Koniecznie zaznacz, jaki problem klienta rozwiązują Twoje produkty lub usługi. Nie zapominaj o korzyściach, jakie Twój potencjalny klient zyska, korzystając z Twojej oferty czy obserwując Twoje konto w mediach społecznościowych. Ostatnia linijka biogramu na Instagramie to idealne miejsce na CTA – czyli wezwanie do działania.

Pamiętaj o aktualizowaniu danych, jeśli tylko coś zmieni się w kwestii Twojej marki – np. zmiana adresu strony internetowej lub sklepu stacjonarnego, jeśli takowy prowadzisz.

 

Nie skupiasz się w 100% na jednym lub kilku kanałach

Warto mieć konta na kilku platformach społecznościowych, jeśli zależy nam na tym, aby docierać do różnych osób. Niestety wiele marek, próbując utrzymać obecność we wszystkich możliwych SM, często rozprasza swoje wysiłki. To znaczy nie skupia się w 100% na prowadzeniu konta, a jedynie robi to po – kolokwialnie mówiąc – „łebkach. Nie skupianie się na jednym lub kilku kanałach w 100% to kolejny błąd, którego warto unikać. Lepiej wybrać jeden lub dwa kanały i budować na nich silną obecność.

 

Co zrobić?

Zanim jednak zaczniesz skupiać się w 100% na jednym lub dwóch platformach społecznościowych, na początek zidentyfikuj swoją docelową grupę. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie kanały. Zdecyduj się oczywiście na takie, które spełniają oczekiwania Twoich odbiorców. Jeśli Twoim odbiorcą są głównie inne firmy czy profesjonaliści, LinkedIN może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. W sytuacji natomiast, gdy swój przekaz kierujesz do młodszych użytkowników, warto postawić na TikTok’a. Instagram także może być w takim przypadku odpowiedni.

Kiedy już wybierzesz kanały, zacznij budować spójny przekaz. Monitoruj wszystkie statystyki i wyniki i pozostań elastyczna, aby móc ulepszać i poprawiać swoją strategię.

 

Nie wykorzystujesz różnych form komunikacji

Media społecznościowe oferują nieograniczoną różnorodność form komunikacji. Począwszy oczywiście od tych wizualnych, jak zdjęcia i filmy, przez teksty, aż po interaktywne możliwości – transmisje na żywo czy ankiety. Niemniej jednak często wiele osób popełnia błąd, ponieważ ogranicza swoje działania tylko do jedne lub maksymalnie dwóch form. Ignorowanie tych różnorodności może sprawić, że Twoja obecność w mediach społecznościowych stanie się po prostu monotonna. Stracisz szansę na to, aby przyciągnąć różne grupy odbiorców. Oczywiście formę komunikacji musisz dopasować do swojej grupy docelowej, ale nigdy nie jest tak, że taka grupa preferuje tylko jedno rozwiązanie. Bądź elastyczna i wykorzystuj różne narzędzia komunikacji.

 

Co zrobić?

Eksperymentuj z różnymi formatami, dostosuj treści do wybranej platformy i rozwijaj swoje umiejętności. W tym ostatnim przypadku mam na myśli na przykład taką sytuację: nie czujesz się pewnie w nagrywaniu filmów? Naucz się tych umiejętności – szczególnie, jeśli Twoja grupa docelowa lubi oglądać rolki na Instagramie lub gdy wiesz, że poprzez filmy efektowniej uda Ci się zaprezentować swoje produkty czy usługi.

Nie zapominaj również o tym, aby analizować reakcje swoich odbiorców. Monitoruj to, w jaki sposób reagują oni na publikowane przez Ciebie treści. Dzięki temu dowiesz się, które formy komunikacji przynoszą Ci najlepsze rezultaty.

 

Pokazujesz takie życie i rzeczywistość, które nie są prawdziwe

W erze mediów społecznościowych prowadzenie pozornie idealnego życia stało się niestety powszechne. Wiele osób ukazuje jedynie szczęśliwe chwile, spektakularne sukcesy i pomija trudności oraz wyzwania życia codziennego. Taka pozornie doskonała rzeczywistość czasami przynosi popularność, ale równocześnie może prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości u tych osób, które nie są w stanie osiągnąć czy dorównać takim „wyidealizowanym” standardom. Gorzej, gdy wyjdzie na jaw, że Twoje idealne życie jest tylko grą na potrzeby zdjęć czy filmów publikowanych w mediach społecznościowych. A kłamstwo zawsze niszczy reputację i wiarygodność, co jest kluczowe szczególnie w przypadku marki osobistej czy po po prostu firmy.

 

Co zrobić?

Bądź przede wszystkim prawdziwa i uczciwa. Jeśli Twoja strategia lub content pozwala na takie działania, nie bój się pokazywać doświadczeń i prawdziwych emocji. Twoi odbiorcy na pewno docenią Twoją uczciwość. Dziel się nie tylko sukcesami, ale także porażkami. Pokazywanie tego, jak pokonujesz przeszkody, może stać się dla kogoś inspiracją.

Dbaj o zdrowe granice, czyli zdecyduj, jak wiele chcesz w mediach społecznościowych ujawniać, a co wolisz zachować dla siebie. Zadbaj o swoją prywatność i jednocześnie psychiczny komfort.

Warto też pomagać innym. Szczególnie jeśli ktoś mierzy się w danym momencie z trudnościami, z którymi ty kiedyś również się mierzyłaś, próbując osiągnąć sukces – na przykład podczas budowania swojej marki osobistej na Instagramie. Pomaganie innym będzie nie tylko inspirujące, ale także będzie mieć korzystny wpływ na budowanie społeczności. Twoja grupa docelowa na pewno doceni takie działania.

 

Kopiujesz innych

Oryginalność jest aktualnie kluczem do sukcesu w mediach społecznościowych. Kopiowanie pomysłów innych nigdy nie jest dobrą praktyką i zawsze negatywnie wpływa na reputację marki oraz zaufanie. Inspiracja jest oczywiście naturalną częścią twórczego procesu, ale bez własnego podejścia, które jest autentyczne, łatwo utkniesz w cieniu innych twórców. Społeczność online działa szybko i – jak już wiele razy udowodniono – skopiowane pomysły są błyskawicznie identyfikowane.

 

Co zrobić?

Po pierwsze znajdź swój własny głos. Zastanów się, co Cię wyróżnia wśród innych twórców? Po drugie inspiruj się, a nie kopiuj. Analizuj, dlaczego treści Twojej konkurencji przyciągają uwagę i spróbuj zastosować podobne techniki u siebie w oryginalnym i przede wszystkim własnym kontekście.

Po trzecie – bądź autentyczna, otwarta i szczera w relacji ze swoją grupą docelową. Rozwijaj swoje umiejętności i eksperymentuj z różnymi pomysłami. Nie bój się próbować – na przykład różnych tematów czy form treści. Takie eksperymentowanie z reguły pomaga w znalezieniu swojego unikalnego stylu.

Joanna Fabisiak Create Media - Strona główna

O mnie

Cześć, nazywam się Joanna Fabisiak i nauczę Cię, jak pozyskiwać klientów za pomocą Instagrama!

Określ grupę docelową, naucz się tworzyć content i uzupełnij profil

Kurs: Lejek sprzedażowy na Instagramie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *