Czego nie robić na Instagramie

Czego nie robić na Instagramie? Cz. 1

Instagram to aktualnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych, którą wykorzystuje się do dzielenia się zdjęciami, historiami czy po prostu inspirującymi treściami. Jest to także idealne narzędzie dla firm, marek osobistych i przedsiębiorców, którzy chcą docierać do swojej grupy docelowej. I chociaż od wielu lat wykorzystuje się media społecznościowe w marketingu i sprzedaży, wciąż są osoby, które popełniają szereg błędów, co negatywnie wpływa na skuteczność ich kampanii marketingowych. A zatem, czego nie robić na Instagramie?

 

  1. Czego nie robić na Instagramie? Sklep online
  2. Brak informacji o sprzedaży
  3. Sprzedaż swoich produktów przez wiadomości prywatne
  4. Brak ustalonej strategii i określonych celów
  5. Czego nie robić na Instagramie? Wyskakiwanie z produktem
  6. Skupianie się na produkcie, a nie korzyściach klienta
  7. Kupowanie like’ów, komentarzy i obserwatorów
  8. Czego nie robić na Instagramie? Grupki wsparcia
  9. Duplikacja treści na mediach społecznościowych

 

Korzystanie z Instagrama nie tylko dla rozrywki, ale również w celach biznesowych to skuteczny sposób na docieranie do potencjalnych klientów i budowanie swojej marki. Istnieje jednak kilka pułapek, których warto unikać od samego początku prowadzenia swojego profilu na Instagramie. Jakich błędów nie popełniać? Czego nie robić na Instagramie, aby skutecznie wykorzystać cały potencjał tego medium społecznościowego? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz sprawdź, czy nie popełniasz wspomnianych przeze mnie błędów.

 

Czego nie robić na Instagramie? Sklep online

Jednym z najczęstszych błędów, które powiela wielu – nie tylko początkujących – przedsiębiorców jest zmienienie swojego profilu w sklep online. Oczywiście, że sprzedaż produktów czy usług jest dla Ciebie kluczowym celem, ale pamiętaj, że to medium społecznościowe jest głównie platformą, na której użytkownicy szukają ciekawych treści i inspiracji.

Publikowanie tylko i wyłącznie treści sprzedażowych z reguły odrzuca użytkowników i wcale nie zachęca do tego, aby takie konto obserwować. Dlatego koniecznie zadbaj o różnorodne treści na swoim Instagramie i dostarczaj wartościowy content swojej społeczności!

 

Brak informacji o sprzedaży

Czego nie robić na Instagramie? Kolejnym błędem jest nieinformowanie o sprzedaży produktów lub usług. Potencjalny klient musi wiedzieć, co robisz, czym się zajmujesz i co masz do zaoferowania. Dla nich równie ważne są informacje, jak mogą skorzystać z Twoich usług i co zyskają, decydując się na zakup Twoich produktów.

Wyżej napisałam, aby nie robić z Instagrama sklepu online. Nie oznacza to jednak, że nie możesz publikować informacji na temat swoich produktów, ich cen czy możliwości zamówienia. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować w tym odpowiedni balans. Brak informacji o sprzedaży wcale nie ułatwia użytkownikom podjęcia decyzji i skorzystania z danej oferty.

 

Sprzedaż swoich produktów przez wiadomości prywatne

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z pozyskiwaniem klientów przez media społecznościowe, często błędnie starają się sprzedawać swoje produkty lub usługi przez wiadomości prywatne (DM). Niestety, ta praktyka nierzadko jest natrętna i z reguły irytuje odbiorców. Chociaż doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że „reklama jest dźwignią handlu”, w ten sposób nie uda Ci się osiągnąć założonych celów.

Zamiast wysyłania kolejnej wiadomości do swojego potencjalnego klienta, skup się na budowaniu trwałych relacji ze swoją grupą docelową, dodając wartościowe i angażujące treści na Instagram. Mam tutaj na myśli nie tylko posty na feed’a, ale także na stories.

Oczywiście, nie ma nic złego w sprzedaży bez sklepu online, tylko przez wiadomości – ale jest różnica między odesłaniem odbiorcy po więcej szczegółów do wiadomości prywatnej, a nachalnym nagabywaniem i robieniem tajemnicy z swoich produktów i usług.

Pamiętaj jednak o tym, że Twój feed oraz stories mogą oglądać różne osoby – w przypadku stories są to najczęściej Twoi obserwujący, którzy już Cię znają i (być może) lubią. Z tego względu nieco inne treści mogą pojawiać się na głównym profilu, a inne na story (np. bardziej lifestylowe). Co publikować na swoim Instagramie, aby przyciągnąć nowych obserwujących i zamienić ich w klientów? O tym opowiadam szczegółowo w kursie Lejek sprzedażowy na Instagramie – jeśli chcesz zacząć docierać do klientów za pomocą Instagrama, wdrożenie lejka sprzedażowego będzie w tym przypadku konieczne. W moim kursie wyjaśniam, czym jest lejek sprzedażowy, jakie są jego etapy i jakie działania warto podjąć na każdym z nich, a także razem z kursem otrzymujesz gotowe szablony lejków 🥳

Brak ustalonej strategii i określonych celów

Brak ustalonej strategii i określonych celów to kolejny błąd, który popełnia wiele użytkowników Instagrama. Już na samym początku trzeba ustalić cele i określić swoją grupę docelową, do której chcesz docierać. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie Ci ustalić strategię na dłuższy czas. Równie prostsze stanie się tworzenie contentu oraz dobranie odpowiedniej komunikacji. Strategia jest konieczna nie tylko dlatego, że ułatwia tworzenie kolejnych treści, ale także pozwala utrzymać spójność na całym profilu.

Co powinna określać dobra strategia obejmująca działania na Instagramie czy innych platformach społecznościowych? Otóż lista obejmuje takie aspekty jak styl komunikacji, wyróżnik marki czy grupy tematyczne. Podczas określania strategii, warto zastanowić się również nad hashtagami, pod którymi chcesz, aby Twoja marka była widoczna. Nie zapomnij przemyśleć kwestii graficznej, aby opublikowane później przez Ciebie posty były ze sobą spójne.

 

Czego nie robić na Instagramie? Wyskakiwanie z produktem

Zdarzyło Ci się pracować nad produktem przez kilka miesięcy bez informowania o tym swoich obserwujących i potencjalnych klientów? Następnie tuż przed premierą opublikowałaś post, że nowy produkt pojawi się w Twojej ofercie? Praca nad czymś po cichu i nagłe ogłaszanie jego premiery często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Zamiast tego już na etapie tworzenia swojego produktu zaangażuj społeczność! Możesz nie tylko zasięgnąć opinii, ale także pokazać tak zwane sneak peeki czy budować napięcie oraz ciekawość wśród tych osób, które już Cię obserwują. W ten właśnie sposób zwiększysz zainteresowanie wokół produktu i zwiększysz szanse, że osiągniesz swój sprzedażowy cel.

 

Skupianie się na produkcie, a nie korzyściach klienta

Czego nie robić na Instagramie? Otóż wiele osób, które chcą wykorzystać Instagram do znalezienia potencjalnych klientów, skupia się na początku na produkcie, zamiast na korzyściach odbiorcy. Aby kupić, klient musi przecież nas znać, lubić i nam ufać. Musi także wiedzieć, co zyska lub czego nie straci, decydując się właśnie na Twój produkt lub usługę.

Warto pamiętać o tym, że ludzie są najbardziej zainteresowani rozwiązaniem swoich problemów i tego, czy ich potrzeby zostały zaspokojone. Dlatego to ważne, aby skupiać się na korzyściach, jakie niesie Twoja oferta. Tym sposobem skłonisz swoich odbiorców również do tego, aby Ci zainteresowali się Twoją marką.

 

Kupowanie like’ów, komentarzy i obserwatorów

Chociaż od wielu lat mówi się, że kupowanie polubień, komentarzy i obserwatorów ma negatywny skutek, wciąż są osoby, które decydują się na takie działania. W dzisiejszych czasach liczba like’ów nie ma już tak wielkiego znaczenia, jak kiedyś, więc naprawdę nie ma sensu marnować na to ani czasu, ani pieniędzy. Dodatkowo kupowanie like’ów, komentarzy i obserwatorów negatywnie wpływa na algorytm – nie tylko będziesz miała mniejsze zasięgi wśród realnych obserwatorów, ale możesz także zostać „ukarana”. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, że Instagram po wykryciu nielegalnych działań na Twoim koncie, zablokuje lub ograniczy Twój profil – z reguły na pewien okres, ale możliwe jest, że również na stałe.

Zamiast kupowania like’ów, komentarzy i obserwatorów, od samego początku skup się na budowaniu autentycznej społeczności, która naprawdę będzie zainteresowana tym, co tworzysz i Twoimi produktami lub usługami. Puste konta, które polubią Twoje konto, magicznie nie zainteresują się Twoim contentem i nie zdecydują na zakup oferowanych produktów. I nie dlatego, że nie należą do Twojej grupy docelowej. Głównie z tego powodu, że takie konta są „prowadzone” przez tak zwane boty. A bot to nic innego, jak program czy aplikacja, którego zadaniem jest dodawanie komentarzy, obserwujących czy reagowanie na zdjęcia. Taki serwis wykonuje masowe działania za człowieka, co oznacza, że za pustym kontem tak naprawdę nie stoi nikt konkretny — a już na pewno nie Twój potencjalny klient.

 

Czego nie robić na Instagramie? Grupki wsparcia

Czego nie robić na Instagramie? Podobnie jak kupowanie like’ów, również i uczestnictwo w grupkach wsparcia nie jest dobrym posunięciem. Czym są ogólnie grupki wsparcia? To nic innego jak rzesza użytkowników, którzy obiecują sobie wzajemne like, obserwacje czy komentarze. Niestety sztuczność tych działań jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Wysoka liczba polubień nie robi już na nikim wrażenia, a niewiarygodne zaangażowanie jest widoczne i szkodliwe dla każdego – nie tylko dla marek.

Jeśli nie chcesz, aby Twoja marka była źle postrzegana, nie decyduj się na wzajemne like’owanie i komentowanie – szczególnie z osobami, które nie są nawet twoją grupą docelową i które na pewno nie skorzystają z twojej oferty. Polecam skupić się na publikowaniu wartościowych treści, interakcjach z prawdziwymi ludźmi i na budowaniu lojalności wśród osób należących do twojej grupy docelowej.

 

Duplikacja treści na mediach społecznościowych

Zdarza Ci się powielać content, który opublikowałeś na innym portalu społecznościowym? Niestety duplikacja postów udostępnionych – na przykład – na Facebooku, a następnie na Instagramie jest wśród marek powszechnym zabiegiem. Nie polecam podejmować się takiego działania. Dlaczego? Chociażby dlatego, że na każdym portalu społecznościowych możesz mieć różnych odbiorców — na przykład z Facebooka korzystają głównie starsze osoby w porównaniu do użytkowników Instagrama. Zatem i tak musisz dostosować język i słownictwo do swojej grupy docelowej, co wiąże się z koniecznością przerobienia publikowanej treści.

Nie oznacza to jednak, że zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku nie mogą pojawiać się treści dotyczące takiego samego tematu. Warto jednak nieco zmodyfikować treść postu czy grafikę. Zanim jednak zdecydujesz się na takie działanie, zastanów się, które wybrane przez Ciebie tematy nadają się do publikacji na Facebooku, a które jedynie na Instagram. Dostosuj content nie tylko do grupy docelowej, ale także do medium społecznościowego.

Pamiętaj też, aby uważać na znaki wodne! Nie dodawaj na Instagram reels wideo z widocznym znakiem Tik-Toka – to konkurencyjna aplikacja więc możliwe, że Instagram obniży zasięgi takiego posta.

Joanna Fabisiak Create Media - Strona główna

O mnie

Cześć, nazywam się Joanna Fabisiak i nauczę Cię, jak pozyskiwać klientów za pomocą Instagrama!

Określ grupę docelową, naucz się tworzyć content i uzupełnij profil

Kurs: Lejek sprzedażowy na Instagramie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *